Laski: Msza św. w 60. rocznicę śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej

- Podkreślała, że cierpienie samo w sobie nie jest dobre, ale cierpienie przyjęte ma moc przemieniającą. Przyjęła utratę wzroku w duchu dziękczynienia, w duchu zadośćuczynienia za duchową ślepotę ludzi – mówił ks. Tomasz Bek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach w 60. Rocznicę śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej. W Eucharystii uczestniczyli wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach, którzy przygotowali też oprawę Mszy św. Liturgii przewodniczył ks. Grzegorz Jankowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach.

Ks. Tomasz Bek, pełniący obowiązki rektora kaplicy Matki Bożej Anielskiej przypomniał słowa modlitwy wypowiadanej przez matkę Czacką: „O Jezu, daj, abym ukrzyżowana wraz z Tobą cieszyła się Twoją radością”. Zaznaczył, że mówiła, iż nie dziwi się, skąd tyle cierpienia w jej życiu, zwłaszcza pod jego koniec- przecież sama się o to modliła. 

- Podkreślała, że cierpienie samo w sobie nie jest dobre, ale cierpienie przyjęte ma moc przemieniającą. Tak żyła – przyjmując to, co ją spotkało. Przyjęła utratę wzroku w duchu dziękczynienia, w duchu zadośćuczynienia za duchową ślepotę ludzi – powiedział ks. Bek.

- Czy jest we mnie gotowość przejścia przez krzyż ku zmartwychwstaniu? Czy chcę się poprowadzić Jezusowi tak jak on oczekuje? – pytał zebranych i zachęcił do modlitwy o Ducha Świętego, „który by nas przeprowadzał przez krzyż do nieba”. 

Na zakończenie Eucharystii m. Judyta Olechowska, przełożona generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, przypomniała, że rocznica śmierci matki Czackiej to też – jak ufamy i co potwierdzi nadchodząca beatyfikacja – rocznica jej narodzin dla nieba. Podkreśliła, że testamentem matki Czackiej jest życie dla Boga i bliźniego. –Tego nas uczy matka – powiedziała. 

Wszystkim uczestnikom uroczystości oraz osobom zaangażowanym w dzieło Lasek podziękowała dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Elżbieta Szczepkowska oraz prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Paweł Kacprzyk. 

Rocznica śmierci matki Czackiej obchodzona jest od lat jako święto Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach. W tym roku, z uwagi na pandemię, świętowanie ma ograniczony charakter. O godz. 11.15 będzie można wysłuchać, również poprzez transmisje na kanale YouTube Ośrodka, słuchowiska przygotowanego przez uczniów i wychowanków, pt. „Święci się zawsze gdzieś spotkają”, poświęconego przyjaźni matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża dziękowały za życie i dzieło swej Założycielki oraz za dar jej rychłej beatyfikacji  już podczas Mszy św. o godz. 6.30 w kaplicy w Laskach. Franciszkanki Służebnice Krzyża zapraszają też na godz. 15.00 na nabożeństwo Drogi Światła z rozważaniami zaczerpniętymi z pism założycielki dzieła Lasek. Siostry przejdą w procesji z cmentarza, gdzie pierwotnie została pochowana m. Czacka. Nabożeństwo zakończy się modlitwą przy sarkofagu, gdzie obecnie złożono jej doczesne szczątki. Znajduje się on w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach – w miejscu dawnego pokoju matki Czackiej. Ekshumacja odbyła się 23 grudnia 2020 r. w oczekiwaniu na beatyfikację.

Beatyfikacja matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

maj / Laski k. Warszawy


Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 maja 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski