Warszawa: „Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka - nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny” (zapowiedź sesji)

W perspektywie zbliżającej się beatyfikacji, 23 czerwca w rezydencji arcybiskupów warszawskich odbędzie się edukacyjna sesja wykładowa poświęcona życiu i niezwykłej spuściźnie obojga kandydatów na ołtarze: Matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego. Jej otwarcia dokona kard. Kazimierz Nycz, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród prelegentów znajdziemy tej rangi historyków co prof. Bohdan Cywiński, prof. Paweł Skibiński czy dr Andrzej Grajewski. Przedstawią oni dokonania Prymasa Tysiąclecia na tle jakże trudnej historii Kościoła w Europie środkowo-wschodniej. Świadkowie wydarzeń, m.in. Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, opowiedzą o niezwykłej znajomości z Kardynałem i jego codziennym obliczu, a ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW będzie odnajdywać klucz do świętości jaki nosił w sobie Ksiądz Prymas.

O wyjątkowym świadectwie Matki Czackiej i znaczeniu Dzieła Lasek, które jest nie tylko znakomitym ośrodkiem dla ociemniałych, ale również ważnym miejscem dialogu Kościoła ze światem, mówić będą współsiotry Matki Czackiej: s. Judyta Olechowska, przełożona generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz s. Radosława Podgórska, zaangażowana przy jej procesie beatyfikacyjnym. A o tym jak krzyżowały się drogi przyszłych świętych, opowie ks. prof. Andrzej Gałka.

Podczas sesji wystąpią biskupi, którzy są dziś następcami kard. Wyszyńskiego na różnych stolicach biskupich: prymas Wojciech Polak w Gnieźnie, abp Stanisław Budzik w Lublinie i kard. Kazimierz Nycz w Warszawie.

Nie zabraknie też debaty publicystów o tym co dziś mówią nam ci nowi polscy błogosławieni, w której weźmie także udział bp Piotr Jarecki. Jednym z elementów tej edukacyjnej sesji wykładowej są specjalne zajęcia warsztatowe dla młodzieży. Pod okiem Przemysława Fenrycha młodzi ludzie spotkają się na krótką rozmowę z niektórymi z prelegentów oraz zastanawiać się będą co mogą nam dzisiaj podpowiedzieć założycielka zgromadzenia i kardynał z poprzedniej epoki. Swoje wnioski młodzież przedstawi na zakończenie sesji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, zaś partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna. Patronat Honorowy sprawuje Edukacyjna sesja wykładowa odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronami medialnymi są: TVP1, Polskie Radio S.A. oraz tygodniki Gość Niedzielny i Idziemy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

A oto szczegółowy program:

Rezydencja Arcybiskupów Warszawskich, środa 23 czerwca 2021 r.

9. 30 - Otwarcie

- Kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski

- Wicepremier prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

10.00 - Prof. Paweł Skibiński, UW: Kard. Stefan Wyszyński - nauczyciel wolności

10.20 - Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski: Lubelski okres posługi bp. Stefana Wyszyńskiego

10. 40 - Abp Wojciech Polak, Prymas Polski: Co Stolica Prymasowska w Gnieźnie zawdzięcza Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu

11. 00 - Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW: Prymas Wyszyński - dlaczego święty?

11. 20 - S. Radosława Podgórska FSK: Matka Elżbieta Róża Czacka, Apostołka ociemniałych i oddalonych od Boga

11.40 - Matka Judyta Maria Olechowska, przełożona generalna FSK: Beatyfikacja Matki Czackiej jako znak dla Kościoła w Polsce i świecie

12. 00 - Ks. prof. Andrzej Gałka: Kard. Wyszyński i Matka Czacka: Święci się zawsze gdzieś spotkają

- Dyskusja

12.40 - 13.30 Przerwa kawowa

13.30 - Prof. Bohdan Cywiński: Ogniem próbowane. Zmagania Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej w czasach komunizmu, wyjątkowość polskiej drogi

13.50 - Dr Andrzej Grajewski: Prymas pięciu papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła Vi Jana Pawła I i Jana Pawła II

14.10 - Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego: Jak opowiadać o kard. Wyszyńskim młodemu pokoleniu

- Dyskusja

14.40 - Zajęcia warsztatowe dla młodzieży: Założycielka zgromadzenia i Kardynał z poprzedniej epoki - co mogą nam podpowiedzieć dzisiaj?

Prowadzi Przemysław Fenrych

14.40 - Debata: Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni?

dr Ewa K. Czaczkowska UKSW, bp Piotr Jarecki, Zbigniew Nosowski (Więź) Marcin Przeciszewski (KAI), Anna Rastawicka (Instytut Prymasowski)

15.50 - Wystąpienia młodych: Kard. Wyszyński, Matka Czacka i dzisiejsi młodzi - szukając drogowskazów

16.10 - Podsumowanie, zakończenie

Ze względu na sytuację epidemiologiczną udział zarówno w sesji jak i warsztatach dla młodzieży wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Potwierdzenia przybycia należy przesyłać do dnia 18 czerwca na adres e-mail: rlaczny@ekai.pl.

Wydarzenie transmitowane będzie na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.

mp (KAI) / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski