Dziś spotkanie dla dziennikarzy z osobami uzdrowionymi za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Katolicka Agencja Informacyjna i Archidiecezja Warszawska zapraszają dzisiaj, 2 września o godz. 12.30 na spotkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich z osobami uzdrowionymi za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. Podczas spotkania mowa będzie o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia wydarzeniach, które doprowadziły do zakończenia procesów beatyfikacyjnych Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej. Oboje będą beatyfikowani 12 września w Warszawie.

Konferencja prasowa odbędzie się dziś, 2 września (czwartek) o godz. 12.30 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19, Warszawa).

W wydarzeniu udział wezmą: Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża - uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego; Karolina Gawrych - 2 września (czwartek) o godz. 12.30 uzdrowiona za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej; O. Zdzisław Kijas OFM Conv. - relator w procesie beatyfikacyjnym kard. Wyszyńskiego a obecnie postulator generalny Zakonu Franciszkanów, Siostra Radosława Podgórska - Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

***

W lutym 1988 r. siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża przeszła rozległą operację związaną z wykrytym u niej rakiem tarczycy. Podczas zabiegu w Szczecinie lekarze usunęli zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Niestety choroba wciąż się rozwijała, stąd w 1989 roku leczeniem siostry zajęło Centrum Onkologii w Gliwicach. Terapia nie przyniosła jednak efektów, a w gardle wytworzył się pięciocentymetrowy guz, który poważnie utrudniał oddychanie.

Założycielka nowego zgromadzenia s. Helena Christiana Mickiewicz zmobilizowała współsiostry i inne osoby do modlitwy o uzdrowienie za przyczyną Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. W nocy z 14 na 15 marca 1989 nastąpił przełom, guz zaczął się cofać. Trzy tygodnie później siostra Nulla opuściła szpital. Odbyła przewidziany prawem nowicjat, złożyła śluby i pracuje w zgromadzeniu do dziś.

W listopadzie 2018 r. konsylium lekarskie powołane przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych uznało to zdarzenie za niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Następnie sprawę badała komisja teologów. We wrześniu 2019 r. komisja kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła autentyczność uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego. Papież Franciszek 2 października 2019 r. podczas audiencji dla Prefekta upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie, co stanowiło ostatni etap jego procesu beatyfikacyjnego.

***

Cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety Róży Czackiej związany był z ciężkim wypadkiem 7-letniej wówczas Karoliny Gawrych. Wypadek miał miejsce 29 sierpnia 2010 r. Urazy głowy dziecka były tak duże, iż lekarze spodziewali się, że jeśli nie umrze, pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie miało poważne uszkodzenia, m.in. wzroku i słuchu. W intencji dziewczynki modliło się całe Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - za wstawiennictwem Matki Czackiej. Już 13 września nastąpił przełom i dziewczynka zaczęła szybko odzyskiwać wszystkie władze. Dziś jest całkowicie zdrowa.

27 października 2020 r. Ojciec Święty Franciszek upoważnił Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Marcello Semeraro, do ogłoszenia dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Elżbiety Róży Czackiej. Uznany cud otworzył drogę do beatyfikacji Matki Elżbiety.

rl, mp / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 2 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski