W przededniu beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej - przygotowanie duchowe i wydarzenia kulturalne

Już 12 września br. odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Wciąż można się włączyć w duchowe przygotowanie do tego wydarzenia a także wziąć udział w spotkaniach i inicjatywach kulturalnych przybliżających postaci przyszłych błogosławionych oraz ich nauczanie.

Przygotowanie duchowe

Już jutro m.in. w diecezji warszawsko – praskiej i diecezji włocławskiej rozpoczyna się nowenna będąca bezpośrednim przygotowaniem do beatyfikacji. W diecezji warszawsko – praskiej od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. W diecezji włocławskiej przez dziewięć kolejnych dni wierni rozważać będą włocławski etap życia kard. Wyszyńskiego. Modlitwie i rozważaniom towarzyszyć będzie śpiew hymnu „Soli Deo”, przygotowanego specjalnie na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który skomponowali bp Józef Zawitkowski i ks. prałat Wiesław Kądziela. Podobne inicjatywy modlitewne podejmowane są również przez poszczególne parafie innych diecezji. 

Pod hasłem „Czas to miłość” przebiegać będą trzydniowe ogólnopolskie rekolekcje online organizowane na KUL od 7 do 9 września. Wygłosi je bp. Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, inicjator „Przystanku Jezus”. W programie Eucharystia, nauka rekolekcyjna, muzyka uwielbienia i świadectwa – osobiste refleksje związane z postacią i nauczaniem kard. Wyszyńskiego oraz próba odpowiedzi na pytanie o aktualność nauczania Prymasa oraz o to, jak reagowały on na obecne problemy i wyzwania, które stają przed społeczeństwem i Kościołem.

Wciąż można wziąć udział w rekolekcjach „Beatyfikacja 33” przybliżających duchowość dwojga przyszłych błogosławionych i prowadzących do osobistego oddania się Jezusowi przez Maryję. W rekolekcje pod hasłem „Wszystko postawić na Maryję”, organizowane przez Fundację Tota Tua we współpracy z archidiecezją warszawską, można się włączyć w wybranych parafiach archidiecezji (część parafii rozpoczęła rekolekcje 6 sierpnia, część je dopiero rozpoczyna) ale również poprzez Internet. Na stronie beatyfikacja33.pl dostępne są materiały, również w formie audio i video, na kolejne dni rozważań.

Konferencje

Jutro, 3 września, w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa nt. pracy w myśli Prymasa Wyszyńskiego. Organizatorzy konferencji stawiają sobie za cel przedstawienie poglądów Prymasa na pracę, tworzącą w pojęciu patrona Muzeum niezbędne więzi społeczne, w ramach których łączy ludzi świadome i sumienne realizowanie obowiązków zawodowych. Historyk dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski) przedstawi dzień pracy Prymasa Wyszyńskiego. O. dr Jacek Gniadek SVD (stowarzyszenie Sinicum) omówi wpływ życia duchowego na jakość pracy. Publicysta ekonomiczny Rafał Woś będzie się zastanawiał, jak funkcjonują pracownicy w czasie pandemii. Z kolei Piotr Komierowski (prezes BIZEA – BIZON) będzie mówił o tym, czy można zarządzać przedsiębiorstwem według zasad głoszonych przez kard. Wyszyńskiego. Wydarzenie realizowane będzie na żywo oraz w trybie on-line: transmisja na muzealnych kanałach Facebook oraz Youtube.

“Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” to z kolei tytuł konferencji naukowej organizowanej 11 września, w przededniu beatyfikacji, przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizatorzy  pragną ukazać dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, a tym samym wkład Prymasa w promocję idei wolności oraz godności człowieka, walkę o prawa religijne. Zaproszeni goście z zagranicy ukażą postać Prymasa w świetle wydarzeń historycznych we własnych krajach. Spotkanie odbędzie się w auli Schumana na kampusie przy ul. Wóycickiego a także w trybie online.

Książka, filmy

8 września w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się prezentacja książki “Ojciec wolnych ludzi”, beletryzowanej biografii kard. Wyszyńskiego, autorstwa Pawła Zuchniewicza, wydanej nakładem Wydawnictwa Stacja7. Wydawnictwo opracowało wznowienie tej publikacji w nowoczesnej szacie graficznej, atrakcyjnej dla młodego czytelnika. Nowe wydanie, poza pierwotną treścią wydaną w roku 2011 przez wydawnictwo Znak, zawiera oryginalny suplement. Przygotowany przez Wydawnictwo Stacja7 “bonus” ma charakter ponadczasowej “rozmowy z Prymasem”, w której pytania zadają czytelnicy portalu Stacja7.pl, a odpowiedzi, opracowanych przez Pawła Zuchniewicza w oparciu o fragmenty różnych pism – “udziela” sam kard. Stefan Wyszyński. Książka jest częścią projektu “Wolni ludzie” realizowanego przy wsparciu Biura Programu “Niepodległa” w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Jak dobrze znamy kard. Wyszyńskiego? Jak dziś rozumiemy jego naukę? W jaki sposób beatyfikacja kard. Wyszyńskiego może przyczynić się do popularyzacji jego nauczania? - o tym podczas spotkania prezentującego książkę porozmawiają zaproszeni goście: kard. Kazimierz Nycz, Paweł Zuchniewicz, Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” oraz Aneta Liberacka, Prezes Fundacji Medialnej 7 i redaktor naczelna portalu Stacja7.pl. Spotkanie poprowadzi Michał „Pax” Bukowski, dziennikarz programu „Studio Raban” TVP.

W spotkaniu będzie można wziąć udział także online, poprzez transmisję na żywo prowadzoną na kanale YouTube Stacji7 oraz na portalu stacja7.pl 

5 września w Laskach odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Widzieć w ciemności” autorstwa Piotra Górskiego. Film to wielowątkowa opowieść o fenomenie Lasek oraz o historii życia Matki Czackiej, charyzmatycznej założycielki Dzieła. Widzowie obejrzą wiele niezwykłych, pokazanych często po raz pierwszy zdjęć, zobaczą jedyne istniejące nagranie filmowe z Matką Czacką oraz posłuchają świadectw osób, które ją jeszcze pamiętają. Dokument będzie można również obejrzeć w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej, w niedzielę 12 września w TVP 1, a później na vod.tvp.pl

Również samego 12 września, w warszawskim kinie Multikino Złote Tarasy uroczystą premierę będzie miał film fabularny „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki. Obraz jest oficjalną produkcją przygotowaną na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. To spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. Zdaniem kard. Kazimierza Nycza, to bardzo wartościowy film, który odpowiada też w pełni na pytanie, dlaczego ma miejsce wspólna beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

lk, ms/KUL, ks. at, BPAW, mt514.pl, mip, stacja7.pl, rl, maj / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 2 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski