Kard. Nycz w Laskach: potrzeba nam dziś takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta i kard. Wyszyński

Na dzisiejsze, trudne czasy potrzeba nam takich orędowników jak bł. Matka Elżbieta Czacka i bł. kard. Stefan Wyszyński – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas eucharystii sprawowanej w kościele MB Anielskiej w Laskach w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. Kard. Nycz zwrócił uwagę na znaczenie duchowości krzyża nowej błogosławionej, która umiała przyjąć swoje cierpienie i przekształcić je w wielkie dzieło dla innych. Mówił również o ważnym charyzmacie środowiska Lasek – otwartości na niewidomych duchowo i poszukujących; charyzmacie szczególnie istotnym właśnie dziś.

Msza św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej sprawowana była pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Laskach. Przed liturgią zebrani modlili się przy sarkofagu nowej błogosławionej. 

W homilii kard. Nycz przypomniał, że 19 maja 1961 r. w kościele w Laskach pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego odbywał się pogrzeb Matki Czackiej. Już wtedy to ziemskie pożegnanie wskazywało, że jest to pogrzeb błogosławionej, świętej i że są to wielkie narodziny dla Nieba, co kościół potwierdził 12 września 2021 r. poprzez akt beatyfikacji. 

W kontekście obchodzonego dziś pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Matki Elżbiety kard. Nycz zwrócił uwagę na fakt wspólnej beatyfikacji, razem z kard. Wyszyńskim, co – jak zaznaczył – nie było przypadkiem, choć po ludzku przypadkiem mogło się zdawać. Przypomniał, jak wiele ich łączyło i podkreślił, że Kościół warszawski potrzebował tych dwojga błogosławionych na raz. 

-Ta ich duchowa bliskość przez lata życia na ziemi jest potrzebna także Kościołowi dzisiaj, całemu Kościołowi i Kościołowi warszawskiemu, który staje wobec nowych wyzwań, wymagających orędownictwa wielkiego Prymasa i wielkiej Matki Róży Czackiej. Potrzebujemy dziś takich błogosławionych, także na trudne czasy wojny, której skutki będą dla nas zadaniem i wyzwaniem do nowego życia i odpowiedzi na nowe czasy – mówił. 

Metropolita warszawski zaznaczył, że dzieła stworzone przez bł. Matkę Czacką są zadaniem dla nas wszystkich. W sposób szczególny zwrócił uwagę na wymiar apostolstwa wobec ludzi niewidomych na duszy, oddalonych od Boga, poszukujących. Jak podkreślił, jest to dzieło bardzo ważne i wymagające kontynuacji, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. 

Kard. Nycz mówił też o charakterystycznych rysach duchowości nowej błogosławionej – duchowości krzyża, umiejętności przyjęcia go i przekształcenia cierpienia w dobro a także otwartości na miłość Chrystusa i gotowości na to, by na tę miłość odpowiedzieć również miłością. Jak zaznaczył, życiorysów świętych nie da się dokładnie kopiować. Można jednak starać się naśladować ich duchowość. Dlatego zachęcił, by iść tymi drogami i by na wzór nowej błogosławionej tworzyć wokół siebie środowisko przyjazne dla świętości i przyjazne dla tych, którzy szukają, którzy przychodzą, by usłyszeć dobre słowo i odnaleźć duchowy wzrok.

Zaznaczył, że ta charakterystyczna dla Lasek otwartość na poszukujących była ogromnie ważna dla Kościoła warszawskiego.-  Dziś zadaje nam ją papież Franciszek wskazując na potrzebę budowania Kościoła synodalnego, Kościoła słuchającego – mówił metropolita warszawski. 

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów zawiązanych ze środowiskiem Lasek, m.in. poprzedni rektorzy ks. Jakub Szcześniak i ks. Grzegorz Ostrowski. W liturgii uczestniczyły Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, pracownicy i wychowankowie Laskowskiego Ośrodka i ich rodziny a także przedstawiciele władz. Obecny był m.in. wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł oraz Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, absolwent Lasek. 

Podczas Mszy św. śpiewał chór Szkoły Muzycznej w Laskach, obchodzącej swoje 25- lecie.

Liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, przypadające 19 maja, połączone jest ze Świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach - duchowym pomnikiem Założycielki. Święto Ośrodka obchodzono dotychczas 15 maja. Po beatyfikacji Matki Czackiej będzie ono przypadało 19 maja. 

Po Eucharystii miało miejsce poświęcenie nowo otwartego Muzeum Matki Elżbiety Czackiej. Odbył się też koncert chóru uczniów Szkoły Muzycznej w Laskach im. Edwina Kowalika, świętującej swoje 25- lecie.  W programie było też m.in. ślubowanie absolwentów liceum i technikum w Laskach i poświęcenie Ośrodka Wsparcia i Testów w Wydziale Absolwentów.

 Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

maj / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 maja 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski