Kościół radomski podziękował za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

- Niech prośba o orędownictwo błogosławionych kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej będzie dla nas zachętą do troski o naszą wiarę - mówił biskup Marek Solarczyk, który 25 września przewodniczył Mszy świętej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia celebrowana była liturgia dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Witając wiernych, biskup Marek przypomniał, że w niedzielę miną dwa tygodnie "od wyjątkowej uroczystości, kiedy z woli Ojca Świętego został ofiarowany Kościołowi polskiemu ten wyjątkowy dar wyniesienia na ołtarze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej". Dlatego - jak mówił ksiądz biskup - dzisiaj chcemy w katedrze radomskiej dziękować za dar ich beatyfikacji, przywoływać ich poświęcenie i oddanie, jakie nieśli poprzez swoje życie, jakie wyrażali poprzez swoją wiarę dla tego, co było wpisane w tajemnicę Kościoła z czasów ich ziemskiego życia.

W homilii biskup Solarczyk wiele miejsca poświęcił obecności Prymasa Tysiąclecia na ziemi radomskiej przypominając, że 18 czerwca będziemy przeżywali 50. rocznicę rozpoczęcia peregrynacji kopii cudownego Obrazu Jasnogórskiego. - Właśnie tutaj, 18 czerwca 1972 roku uroczystościom przewodniczył kard. Stefan Wyszyński w obecności metropolity krakowskiego, a dziś św. Jana Pawła II. W czasie homilii bł. Stefan kardynał Wyszyński wypowiedział między innymi takie słowa: „Kościół pochodzi od Boga. Nie jest z woli Ojca Świętego, biskupów, czy kapłanów ani nas tutaj obecnych. Wyrasta z miłości, jaką jest Bóg. Jest dziełem wysłannika ojcowskiej miłości – Jezusa Chrystusa. Jest też po to, aby przez Ducha Świętego, rozlewającego miłość Bożą w sercach naszych, prowadzić nas wszystkich do Ojca Niebieskiego”. Dzisiaj gromadząc się w naszej katedrze, dziękując za wyniesienie na ołtarze bł. kard. Wyszyńskiego i bł. matki Czackiej, warto, abyśmy przywołali i rozważyli słowa bł. Stefana. Abyśmy potrafili odnieść je do tajemnicy Kościoła, jaką dzisiaj my tworzymy i przeżywamy – mówił biskup Solarczyk.

Zachęcał, by dziękczynna uroczystość była dla każdego z nas zaproszeniem do większej troski o naszą wiarę. - Niech będzie zaproszeniem, abyśmy potrafili być świadkami miłości Boga dla innych. Niech obecność młodych ze szkół, których patronem jest błogosławiony kardynał Stefan, będzie dla nas źródłem wielkiej radości i zobowiązania, abyśmy potrafili obronić, przekazać, umocnić w kolejnych pokoleniach tę wyjątkową tajemnicę, jaką Bóg nam ofiarowuje – powiedział biskup Marek Solarczyk.

Po Mszy świętej przedstawiciele szkół i stowarzyszeń, których patronem jest błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, otrzymali pamiątkowe płytki z wizerunkiem błogosławionego i obrazki.

rm / Radom

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski