Ełk: diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

- Teraz jest czas odkrywania nauczania bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Czackiej przez duchownych i świeckich, przez młodych i dorosłych. Nie możemy przespać tej szansy, jaką daje nam Bóg – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas głównych uroczystości diecezjalnych dziękczynienia za dar beatyfikacji.

W niedzielę, 19 września w katedrze ełckiej została sprawowana Msza św. dziękczynna, której przewodniczył biskup ełcki. W tym dniu wszyscy zgromadzeni mieli okazję modlić się przy relikwiach bł. Prymasa Tysiąclecia przywiezionych z parafii w Wigrach.

W homilii bp Mazur wspomniał uroczystości wyniesienia na ołtarze bł. Kar. Stefana Wyszyńskiego i bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. - Papież, apostolską władzą zezwala by byli odtąd nazywani błogosławionymi. Niech te beatyfikacje będą powodem nie tylko do radości, ale i przede wszystkim zaproszeniem do wzrastania w chrześcijańskiej doskonałości na drodze do świętości. Niech będą znakiem nadziei. Błogosławieni są zawsze orędownikami niech pomogą nam w tej wewnętrznej przemianie naszych serc i umysłów, byśmy w dzisiejszych czasach mimo wielu przeszkód zawsze dążyli do świętości i stawali się budowniczymi Chrystusowej cywilizacji miłości – mówił biskup.

- Nowi błogosławieni dzisiaj wołają o naszą świętość. To Bóg był dla nich źródłem mocy. Każde z nich swoją drogę do świętości zawierzyło Matce Bożej. Chcieli służyć Bogu i drugiemu człowiekowi tak jak Maryja. Pokazali nam drogę do świętości. Idźmy tą drogą i prowadźmy nią  innych – apelował bp Mazur.  

Na zakończenie bp Jerzy Mazur wraz z obecnymi w ełckiej katedrze dokonał odnowienia „Ślubów Jasnogórskich”. Następnie można było oddać cześć i pomodlić się przy relikwiach bł. Prymasa, które zostały przywiezione z Wigier.   

Relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia w sobotę, 18 września zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Mszy św. dziękczynnej za dar nowych błogosławionych Polaków przewodniczył bp Jerzy Mazur. Relikwiarz wykonała pracownia Mariusza Drapikowskiego. Podczas Mszy św. ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii mówił: „Beatyfikację Róży Czackiej i Kardynała Wyszyńskiego odczytuję, jako wyjątkowy dar dla Kościoła, naszej Ojczyzny i każdego z nas. W dzisiejszym zlaicyzowanym świecie, który chce budować życie bez Boga i wartości opartych na Bożym prawie potrzebujemy nowych przewodników duchowych, którzy wskazują nam drogę do świętości.”

Dziękując Bogu za beatyfikację kapłan nie krył ogromnej radości z wprowadzenia relikwii bł. Prymasa: „Naszą wielką radością jest dar relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. Z inicjatywy parafian, w kaplicy adoracji tworzymy relikwiarium, w którym będą umieszczane relikwie błogosławionych i świętych Kościoła. W ten sposób pragniemy również wypełnić wolę fundatora klasztoru wigierskiego, króla Jana Kazimierza, aby z tego miejsca płynęła nieustanna modlitwa przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej i świętych, by wypraszać Boże błogosławieństwo dla Ojczyzny, Polaków i całego świata” – wyjaśniał ks. Nogowski.

Jak poinformował ks. Jacek Nogowski, który pełni również posługę kustosza relikwii, w kaplicy adoracji w parafii wigierskiej są już relikwie m.in.: św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Michała Sopoćki, bł. Karoliny Kózkówny, św. Stanisława Papczyńskiego, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Bosko, św. Wincentego Pallotiego, św. Jana z Dukli, bł. S. Kanizji Mackiewicz, Sergii Rapiej i Towarzyszek, bł. Jerzego Popiełuszki, bł. Hanny Chrzanowskiej, św. Rity, św. Rafała Kalinowskiego, bł. Ignacego Kłopotowskiego, św. Franciszka i Hiacynty Marto, bł. Angeli Truszkowskiej, św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Franciszka Jordana, św. Alfonsy Muttathupadathu. Na wprowadzenie czekają jeszcze relikwie św. Stanisława Kazimierczyka, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i św. Kingi. Natomiast w tym roku jeszcze przybędą relikwie: św. Tereski od Dzieciątka Jezus, bł. Anieli Salawy oraz bł. Matki Róży Czackiej.

mr / Ełk

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 września 2021
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski